Amikor a már évek óta együtt elmélkedő, imádkozó budafoki Família csoportunkban Hegedűs Katica XIII. Leó pápa a házasság felbonthatatlanságáról szóló enciklikáját kezünkbe adta, szinte egy pillanat alatt megfogalmazódott bennünk az elhatározás: megosztani ezt a gondolatot másokkal, többekkel! Mert a mai, abszolút értékeit egyre inkább elvesztő társadalomban csak annak gyökeréig, a családig és alappillérjéig, a házasságig visszanyúlva építkezhetünk újra.

Tervezni és szervezni kezdtünk hát egy házasságról szóló konferenciát, melyben nagy segítségünkre volt egy pályázati támogatás az Emberi Erőforrások Minisztériuma részéről. A konferencia indító gondolatait az említett enciklika címként választott szavain túl („…mind a család, mind a társadalom forrása és kezdete a házasság”) XVI. Benedek pápa még prefektusként  megfogalmazott „A férfi és nő együttműködéséről az Egyházban és a világban” c. körlevele adta.

A helyszín Mátraverebély-Szentkút volt, ahol a légiós atyáinkkal „megerősített” ferencesek imádságos közösségébe néhányszor ténylegesen is bekapcsolódva együtt gazdagodtunk egy langyos esős hétvégén, április 8-tól 10-ig.

A nyitó szentmisén Beer Miklós püspök eukarisztiát középpontba állító homíliája és Kellermayer Miklós professzor indító előadása mutattak rá a bázisra, melyre egyéni és közösségi életünknek épülnie kell.   Az ember – tudásának bizonyos szintjére jutva – leválasztja magát teremtőjéről, önnön bálványát imádja, a feltárt igazság egy szeletét összetéveszti a teljes igazsággal, holott nem ő az élet ura. Személyes teremtettségünk ismételt tudatosítása és az Oltáriszentség elé való leborulás visszaadhatja helyes önképünket és teheti egészségessé kapcsolatainkat.

A késő esti szentségimádásban az elhangzottak fényében vihettük Jézus elé gondolatainkat.

Szombaton a helyi közösséggel együtt mondott reggeli zsolozsmát és szentmisét követően Vadász Kinga nyújtott történeti és teológiai áttekintést a házasság szentségi voltát illetően.  A házasság valójában férfi és nő természetes közösségének szentségi szintre emelése, mely mint egy ikon, Isten és ember szeretetkapcsolatát jeleníti meg. A szentségi házasságban nem csupán két személy van jelen!

Habsburg Pál LC atya is a házasok, mit ikonok felelősségéről szólt, szívmelengető mozdulattal mutatva a délelőtti programon részt vevő szüleire, néhány példát említve, amikor „egymás felé nyíló gesztusuk Istennek nyitott ajtót”.  Az atya nevesített néhány emberi gyengeséget és helyzetet, mint például az önzés, a kevés beszéd, a valódi igazságosság hiánya, az újrafeldolgozás hiánya, amelyek kellő odafigyelés híján komoly eltávolodást indíthatnak a házasfelek között.

Az ezt követő tanúságtételek során két házaspár megrendítő nyíltsággal engedett bepillantani életük, házasságuk történetébe, mélységeibe és magasságaiba. Általuk magunkba is tekintve intést kaptunk: a megbocsájtást követően és annak ellenére mily mély lenyomatot képeznek vétkeink, hogy a valódi intimitás hiányát milyen hosszan tűrjük közös életünkben, milyen nagy a környezet felelőssége! Mert lehet és kell segítséget kérni a krízisben, bátorsággal fordulni egymáshoz és ezen a területen jártas paphoz, baráthoz, szakemberhez. A lelki vezetés, gondozás része kellene legyen minden egyházi közösségnek, s ha adva van, éljünk e lehetőséggel!

Bíró László püspök atya is hangoztatta: „a házasság folyamatos kézműves munka”, és beszámolt néhány közelmúltban lezajlott  házasság/család témájában lezajlott tanácskozásról, megjelent körlevélről. Isten képmásai vagyunk, jellemezze hát az irgalmasság szeretetében kimondott igazság házasságunk légkörét!

A Kiss János-Mezey Zsuzsi házaspár külön-külön mozgatta meg a  – leendő és gyakorló – házasok fantáziáját férfit és nőt jellemző sajátosságainkról, majd az eredetileg tervezett kiscsoportos munka helyett János bíztatására a férfiak kézen vagy karon fogták asszonyaikat, hogy velük egészen kis csoportos beszélgetést folytassanak az együttműködés lehetőségeiről. A parkot sétáló párok lepték el.

A szerelem és szeretet egyik legkifejezőbb nyelve a zene. A Hegedűs házaspár és Kecskeméti Rita jóvoltából este mi is megmerítkezhettünk ebben az élményben.

Vasárnap skype segítségével és személyes beszélgetések során megismertünk olyan közösségeket, programokat, ahol a házasok gondozása, a házasságra való felkészítés kisebb-nagyobb csoportokban, rendszeresen, illetve egy év néhány hétvégéjére koncentrálva történik. MÉCS, Házas Hétvége, Chemin-neuf Kána, Emmánuel, Test teológiája, RC Família – a házasság más-más dimenzióját erősítő, más-más karizmával rendelkező szervezetek képviselői mutatkoztak be, több személyes élményt is megosztó közvetlenséggel.

Nem vagyunk egyedül! Segítő közösségeinken túl is van támaszunk. A szentkúti szabadtéri oltár gyönyörű, bizánci bazilikákat idéző mozaikján Mária kezében tartja az élet vörös fonalának gombolyagát, mely Isten Igéjéből ered. Tartsuk mi is kezünkben, ne engedjük el ezt a fonalat, éljünk benne és adjunk érte hálát! … Meg is tettük a három napot lezáró szentmisén ott, a mátraverebélyi kegytemplom oltáránál.

Laber Zsuzsa

(a szervezők egyike)