Szentírási idézet: 9. Zsoltár
Bevezető ima: Mennyei Atyám! A mai imában tekintetemet fel akarom emelni egészen a Mennyig, és kérem tőled a kegyelmet, hogy add szívembe a vágyat, hogy még inkább, mint eddig szomjazzak a Te jóságod és szereteted megtapasztalása után – az Örök Életben. Add, hogy ennek érdekében kész legyek vállalni a lemondásokat és küzdelmeket mások javáért. Ámen.
Elmélkedés: „Az elnyomottnak az Úr lesz menedéke.” „A zsoltár szavai hihetetlenül időszerűek. – írja Ferenc pápa a szegények világnapjára 2019-ben megfogalmazott üzenetében – Mély igazságot fejeznek ki, amelyet a hit mindenekelőtt a legszegényebbek szívébe tud belevésni, mégpedig azt, hogy visszakapják a reményt, amelyet az igazságtalanságok, szenvedések és az élet bizonytalansága miatt elveszítettek. A szegénynek Isten azt üzeni, hogy nem képes elhagyni őt; így a szegény mindig Isten jelenlétében élhet, aki szüntelenül megemlékezik róla. Isten segítsége a szegény számára távolabbra nyúlik a jelenlegi szenvedésteli helyzeténél: megmutatja a szabadulás útját, mely képes átalakítani a szívet.” Ezt a távlatot, ezt a reményt kell nekünk, keresztényeknek közvetítenünk a szegények felé! „A keresztények kötelezettsége nem szorítkozhat csupán segélyakciókra, még ha ezek dicséretesek és szükségesek is, hanem arra kell törekedniük, hogy növeljék mindenkiben azt a teljes odafigyelést, amely minden bajba került embert megillet. ” (Ferenc pápa üzenete a szegények világnapjára 2019) „Ez a szeretetteljes odafordulás a valódi gondoskodás kezdete. ” (Evangelii gaudium 199)
„De ő nem feledkezik meg soha a szegényről, s aki bajban is remél, nem csalódik soha.” Ferenc pápa így folytatja fenti üzenetét: „Nem lehet kitérni a sürgető figyelmezetés elől, amelyet a Szentírás a szegényekre bíz. A szegények olyan emberek, akik nélkülözik azt, amire szükségük lenne az élethez. Ide tartozik az elnyomott, a megalázott, aki padlóra került. De a szegények e megszámlálhatatlan sokaságát látva, Jézus nem félt attól, hogy mindegyikükkel azonosuljon: „Amit e legkisebb testvéreim közül eggyel is tettetek, velem tettétek.” (Mt 25,40) Ha ezt az azonosulást figyelmen kívül hagyjuk, akkor misztifikáljuk az evangéliumot és felhígítjuk a kinyilatkoztatást. Az az Isten, akit Jézus ki akart nyilatkoztatni, nagylelkű Atya, irgalmas, jóságában és kegyelmében kimeríthetetlen, aki mindenekelőtt reményt ad azoknak, akik csalódottak és nem látnak jövőt. Hogyan is lehetne nem felfigyelni arra, hogy Jézus a boldogságmondásokat, amelyekkel Isten országának meghirdetését elkezdte, a következő felkiáltással vezeti be: „Boldogok vagytok, ti, szegények” (Lk 6,20)? E paradox kijelentés értelme éppen az, hogy Isten országa a szegényeké.” (Ferenc pápa üzenete a szegények világnapjára 2019) Vagyis mindazoké, akik nem a földi javakba és a földi boldogulásba kapaszkodnak. Akik nem ragadnak le a földi élet szintjén, akik nem ebben a világban akarnak kincseket gyűjteni magunknak. Akik földi életük közepette mégis túllátnak e világ birtoklásvágyán, és emiatt szabaddá, nyitottá válik a szívük Isten keresésére – akiknek a szívében egy mélyebb és állandó boldogság megtalálásának vágya él. „Jézus, aki elkezdte országának megalapítását, ebben a szegényeket állítva középpontba, ezt szeretné üzenni nekünk: elkezdte, és nekünk, tanítványainak azt a feladatot adta, hogy folytassuk, és vállaljuk a felelősséget, hogy reményt adunk a szegényeknek. Nagy szükség van arra – különösen egy olyan korban, mint a miénk –, hogy a remény újjáéledjen, és a bizalom helyreálljon. Ez egy olyan program, amelyet a keresztény közösségnek nem szabad alábecsülnie. Igehirdetésünk és keresztény tanúságunk hitelessége függ ettől.” (Ferenc pápa üzenete a szegények világnapjára 2019)
Beszélgetés Krisztussal: Jézusom! Te a szegényeket mondod boldogoknak, és amit Te tanítasz, az igazság. Segíts, kérlek, hogy igazán fel tudjam fogni a szívemmel, hogy az örök boldogságomhoz nem a földi javaim vezetnek el engem. Segíts, hogy vágyjam az egyszerű életre, amely nyitottá tesz mások szükségletei iránt!
Elhatározás: Ma végiggondolom, hogy milyen felesleges dolgokról tudok lemondani annak érdekében, hogy a szívem jobban megnyíljon mások felé. Nem csak anyagi tulajdonról, hanem szórakozásról, időpazarló szokásokról is, amelyek helyett több időt tudnék fordítani a másokért való imára vagy rászorulók megsegítésére.