Krisztus Király ünnepe az egyházi év végén olyan, mint egy liturgikus szilveszteri ünnepség. A Katolikus Egyház ezen a vasárnapon Jézus Krisztust úgy ünnepli, mint egy királyt, akinek országában az igazság, az élet, a szentség és a kegyelem, az igazságosság, a szeretet és a béke nem e világból való, de már e földön elkezdődik. A Regnum Christi világszerte különleges módon ünnepelte ezt meg, mintha védőszentjének ünnepét tartotta volna.

„Barátaimnak mondtalak titeket” (Jn 15,15)

Ez a fontos kijelentés volt a mottója az idei évben Krisztus Király főünnepének világszerte a Regnum Christi közösségeiben. Jézus uralkodásának vezérelve a szeretet: Ő a mi önzetlen barátunk, aki életét adja a barátaiért, és aki megvált minket.

Krisztus Király ünnepén idén az ECYD 50 éves jubileumi évének kezdetét is megünnepeltük, azt, ahogyan a Regnum Christi karizmáját a tinédzserek élik. E jubileum mottója: „Barátainak nevez minket”. A mottó kiemeli, hogy Krisztus uralkodási módszere a szeretet, az önzetlen barátság, mely arra vezeti Őt, hogy még az életét is odaadja a barátaiért; olyan szeretet ez, amely által megvált minket. Ezért az ünnepség középpontjában Budapesten is a Krisztussal való személyes barátság állt, mely arra hív minket, hogy barátaiként és apostolaiként éljünk, és hogy tegyük jelenvalóvá az Ő országát.

Az ECYD világszerte a „You call us friends” című dallal és videóval hirdette meg a jubileumi évét. A videó sok élet- és hangulatképpel mutatja be a Regnum Christi nemzetközi ifjúsági misszióját. A Krisztussal való személyes kapcsolat egyesít mindenkit az ECYD-ben, hiszen annak minden tagja Jézust a barátjának tekinti. Az ECYD tagjai rendszeresen találkoznak kisebb csoportokban és táborokban, és az a céljuk, hogy környezetükben a felebaráti szeretet cselekedetein és személyes tanúságtételeken keresztül továbbadják hitüket. Elhatározásokat tesznek és teljesítenek az imádság terén, a családban és az iskolában.

„Tehát király vagy te?”

„Isten országa” és Krisztus „királysága” egyfajta misztériumot jelentenek, azaz olyan igazságot, valóságot, mely az ember számára nehezen felfogható, felülmúlja emberi elképzeléseinket, vagy akár ezekkel gyakran és direkt módon ellentmondásba is kerül. Pilátusnak Jézushoz intézett kérdésében is nyilvánvalóvá válik ez az ellentmondás: »Tehát király vagy te?« (Jn 18,37). Pilátus Jézust „királyként” egészen másmilyennek képzelte. És ezzel nem csak ő volt így.

„Az teljesen világos, hogy Jézusnak nincs semmiféle politikai ambíciója.” – mondta XVI. Benedek pápa egyik prédikációjában (2012. november 25.), majd így folytatta: „A kenyérszaporítás után az emberek a csoda feletti nagy lelkesedésükben meg akarták őt ragadni, hogy királyukká tegyék, aki lerontja a rómaiak hatalmát és felállít egy új politikai rendszert, melyet az olyannyira várt Isten Országának tekintettek volna. De Jézus tudja, hogy Isten országa egészen más jellegű, nem fegyvereken és erőszakon alapul. És bár egyfelől éppen a kenyérszaporítás az Ő messiási mivoltának a jele, másfelől azonban ez fordulópont is földi működésében: ettől a pillanattól kezdve egyre nyilvánvalóbbá válik a kereszt felé vezető útja; s ebben a legmesszebb menő szeretetcselekedetben fénylik fel a megígért ország, Isten országa. Az embertömeg azonban ezt nem érti, csalódik, Jézus pedig visszahúzódik, felmegy a hegyre, hogy imádkozzon, hogy az Atyával beszéljen (vö. Jn 6,1-15).” Ott, a kereszten, ebben a legmesszebb menő szeretetcselekedetben fénylik fel a megígért ország, Isten országa.

Miben nyilvánul meg Krisztus „királysága”? Ugyanebben a prédikációjában XVI. Benedek pápa így fogalmazott: „Utánozzátok Jézust, aki az Evangéliumban is leírt, Pilátustól elszenvedett megaláztatása során ragyogtatta fel dicsőségét, azt a dicsőséget, mely a legvégsőkig szeret és a saját életét is odaadja az általa olyannyira szeretett emberekért. Ez Jézus országának a kinyilatkoztatása.”

Ünneplés Budapesten

A fenti gondolatok jegyében a Regnum Christi magyarországi tagjai és vendégeik, barátaik november 21-én a Szent II. János Pál Iskolaközpontban jöttek össze Krisztus Királyságának közös megünneplésére. Az ünnepi szentmise főcelebránsa Justin Prigge LC atya, a magyarországi légiós közösség új elöljárója volt. A homíliát Szász Csaba LC atya mondta, aki egyben az ECyD program hazai felelőse is.

A szentmise keretében sor került a Regnum Christi tagok hűségígéretének megújítására, valamint az ECyD tagjainak szövetségkötésére Krisztussal. A szentmisét követően az ECyD 50. jubileumi éve is megnyitásra került: a korábbi évek ECyD vezetői és tagjai tettek tanúságot arról, hogy milyen értékes élményekkel, fejlődési tapasztalattal, önismerettel és hitbeli mélyüléssel gazdagította őket a program, majd egy különleges képösszeállítást láthattunk az ECyD évek élményanyagából, és az ünnepi torta sem maradhatott el.

Hála és köszönet mindenkinek, aki részt vett az ünnep fényének emelésében, de legfőképpen Krisztus Királyunknak, aki mindezt bennünk kiformálta, akiért mindezt tettük!

„Mindent Isten Nagyobb Dicsőségére!”

 

 

 

 

 

Képgaléria (Fotók: Hegedűs Márton)